Který jeřáb je největší a nejvýkonnější na světě? Zjistili jsme, že to závisí na mnoha faktorech. Pojďme se podívat na ty, které to jsou a na 4 z nejpozoruhodnějších jeřábů světa.

Moderní jeřáb je potomkem vynálezu připisovaného starým Řekům, kteří zavedli tyto zvedací stroje, aby mohli přesunovat kameny při stavbě obrovských chrámů. Portálové, stavební, lodní, námořní, mostové jeřáby a další druhy, které dnes používají, jsou na hony vzdálené od těch prvních, avšak princip zůstává i nadále stejný jako v dávném Řecku.

Nejen výška dělá jeřáby šampiony. Pokud chceme posuzovat, který jeřáb je ten nejvýkonnější, musíme se nejprve zaměřit na váhu, kterou je schopen uzvednout. Podívejme se na 4 uchazeče o nejsilnější jeřáb v různých kategoriích:

Liebherr Mobile Crane – nosnost 1 200 tun

Jeden z nejsilnějších mobilních jeřábů vůbec s nejdelším teleskopickým výložníkem na světě o celkové délce 100 m vyrobila německá společnost Liebherr. Je usazen ve dvojité kabině a je schopen uzvednout téměř 700 automobilů! Ve srovnání se stacionárními jeřáby však není nejsilnější.

SSCV Thialf – jeřábová loď s nosností 14 200 tun

Největší existující jeřábová loď se nazývá SSCV Thialf. Jedná se o částečně ponorné plavidlo o dvou pontonech, které dokáže uzvednout do výšky 31,2 metrů neuvěřitelných 14 200 tun.

Portálový jeřáb Taisun – nosnost 20 000 tun

Čínský portálový jeřáb usazený v provincii Shandong je označován za nejsilnější jeřáb na světě s nosností 20 000 tun. Jeřáb je oficiálně zaznamenán v Guinnessově knize rekordů.

Kockums „Tears of Malmö“

Legendární jeřáb Kockums ze Švédska je proslulý nejen svou sílou a velikostí, ale především hlubokým příběhem. Tento Goliáš má oficiálně zvednout několik tisíc tun, neoficiálně by to mohlo být mnohem více. Jeřáb byl v roce 2002 přesunut do Koreji a dostal přezdívku „Slzy Malmö“, protože obyvatelé námořního města plakali, když jejich milovaný jeřáb byl demontován. Kuckums sice neláme světové rekordy, ale kterému jeřábu se podařilo při demontáži rozplakat obyvatele celého města?