Jak efektivně pojmout zabezpečení firmy a nepřijít přitom „na buben“? Otázka, kterou si klade většina malých a středních podnikatelů, ať jde o zabezpečení staveb, obchodů, kanceláří, továren či skladů. A těžko se divit. Moderní zabezpečovací systémy se prodávají v mnoha variantách, a pro laika je složité vybrat vhodný EZS za rozumné peníze. A co teprve rozhodování ohledně fyzické ostrahy? Rozhodli jsme se vám to usnadnit a připravili 4 tipy, jak při zabezpečení firmy (ne)postupovat.

1. Každý objekt vyžaduje jiné bezpečnostní služby

Květinářství na vesnici není továrna v průmyslové zóně. Sklad na periferii zase nemá nic společného s kancelářemi v centru. Proč na to poukazujeme?

Každá provozovna má svá specifika a od jiných se liší:

  • lokací,
  • výměrou,
  • počtem místností,
  • frekvencí pohybu osob a vozidel,
  • hodnotou střeženého materiálu,
  • riziky, které ji ohrožují.

Pokud nechcete „vyhazovat peníze oknem“ a hledáte spolehlivé, moderní, a přitom cenově dostupné řešení, musí být bezpečnostní systémy a ostraha firemních objektů vždy šité na míru střeženému prostoru.

2. Jak pomůže bezpečnostní agentura při zabezpečení firmy?

Laikům nedoporučujeme pouštět se do zabezpečení firmy na vlastní pěst. Existuje vysoká šance, že se spálíte a pořídíte drahý elektronický zabezpečovací systém (PZTS/EZS), EPS, kamerový systém a další komponenty, které spolu nebudou fungovat. Hrozí, že zabezpečení firmy poddimenzujete a spolehlivou ochranu vašim zaměstnancům a majetku navzdory investici nezajistíte. Nebo naopak zbytečně utratíte víc, než by pro efektivní ochranu stačilo. Jak z toho ven?

Je vhodné využít služby bezpečnostní agentury, která za vámi hned na začátku vyšle specialistu. Ten s vámi projde objekt či areál, a následně vypracuje návrh řešení na míru. Nejenže se dozvíte, kolik čidel, detektorů, hlásičů, alarmů apod. budete potřebovat a kolik to bude stát, ale navíc by měla zaznít pokročilejší doporučení:

  • Hodil by se vám do firmy přístupový systém, který pomůže s evidencí osob a vozidel v areálu, a navíc vám sestaví přehled docházky zaměstnanců?
  • Je vhodné, aby zabezpečovací systémy doplnila na místě fyzická ostraha areálu, která bude provádět pravidelné pochůzky?
  • Zefektivnila by váš provoz elektronická vrátnice/recepce?
  • A co takhle kvalitní kamerový systém, který kromě monitorování prostoru umí číst obličeje a SPZ, detekovat vandalismus apod.?

To všechno jsou otázky a doporučení, která vám bezpečnostní agentura může navrhnout na základě analýzy objektu.

3. „Jen“ zabezpečení firmy nebo i facility management?

Víte, co chcete? Sesumírujte si svoje požadavky a se zbytkem vám pomůže bezpečnostní agentura. V praxi se při zabezpečení firmy kombinují tyto složky:

  • PZTS – poplašný zabezpečovací a tísňový systém (dříve se používalo spíš označení EZS – elektronický zabezpečovací systém),
  • EPS – elektronický požární systém,
  • CCTV – kamerový systém,
  • PCO – pult centrální ochrany,
  • fyzická ostraha firemních objektů,
  • + facility management.

Někdy stačí zabezpečovací či protipožární systémy napojit na pult centrální ochrany (PCO). Strážní pak na dálku monitorují střežené prostory a vyhodnocují rizika. Jakmile EZS nebo EPS spustí alarm, proškolený pracovník okamžitě posoudí, zda jde o planý poplach nebo na místo okamžitě vysílá zásahovou skupinu, popř. informuje složky IZS.

Jindy je nutné, aby v areálu pobývala fyzická ostraha objektů, která okamžitě zasáhne proti vandalovi z řad sprejerů nebo zasáhne proti zloději, který si jde na vaši stavbu pro nářadí, techniku či materiál. Strážní většinou sami o sobě plní odstrašující funkci. Přesto je někdy vhodné zvážit, zda by nebyl lepší strážný se psem (zvlášť při zabezpečení staveb, ostraze venkovní akce apod.). Zabezpečení objektu mohou dle přání klienta dostat na starost i strážní se zbraní.

Řada podnikatelů dnes už nepoptává jen bezpečnostní služby a bezpečnostní agentury se trendu přizpůsobují. Co to znamená? Strážní už nejenže dohlíží, aby vás neožebračili zloději či vandalové, ale současně se vám postarají o facility management. Tam spadá zajištění provozu vrátnice či recepce, úklidové služby, údržba zeleně, požární ochrana, administrativa nebo technická správa budovy.

4. Strážní se musí přizpůsobit prostředí

Personál je klíčový. Strážní budou často první lidé, které váš zákazník, klient nebo obchodní partner uvidí, a proto by vás měli odpovídajícím způsobem reprezentovat. Oděvem i chováním.

Zajímejte se, jak strážní s agenturou spolupracují. Vhodnější je, když jde o stálé zaměstnance, do kterých bezpečnostní agentury častěji investují, školí je a pracují na tom, aby strážní uměli ovládat moderní zabezpečovací systémy, udržovali si fyzickou zdatnost, a navíc uměli komunikovat s lidmi, což je důležitý předpoklad pro úspěšné předcházení a řešení konfliktů.

Důležitým kritériem je také vizuální stránka. Podle bezpečnostní agentury TOP security se požadavky klientů různí dle oboru podnikání, a proto vedou své strážné k všestrannosti. Zatímco v továrnách či venkovních areálech může fyzická ostraha objektů pohodlně působit v civilu nebo jednotné uniformě bezpečnostní agentury, v kancelářském komplexu nebo na společenských akcích by strážní měli mít oblek.

Pokud chcete k zabezpečení firmy přistoupit zodpovědně, doporučujeme vám využít služby renomované bezpečnostní agentury. Expert s vámi projde objekt či areál a poradí, jaké PZTS/EZS, EPS, kamerový systém a další technologie pořídit, jaké jsou naopak zbytečné, a zda postačí napojení na pult centrální ochrany (PCO) nebo by na místě měla být přítomna fyzická ostraha areálu. Ušetříte si čas, nervy i peníze.