Fenoménem posledních let je návrat k přírodě. To platí nejen o výběru toho, co jíme, ale také na tom, jak celkově k ekologii přistupujeme.
Důležitá je schopnost využít dokonale všechny zdroje a ušetřit tak peníze. Proto se vracíme k domácímu pěstování zeleniny, využíváme stále víc obnovitelné zdroje a šetříme energie i vodu. Proč třeba zahradu zalévat draze upravenou vodou z kohoutku, když čistě přírodní vodní zdroj padá z nebe?
Problémem je, že neprší pokaždé, kdy to potřebujeme. Někdy je vody málo, jindy jí je naopak až moc, ale naštěstí si můžeme v deštivém období ušetřit vodu na dobu, kdy pršet přestane. Retenční nádrže na dešťovou vodu určenou pro zavlažování se dají umístit pod zem, takže na zahradě nijak neruší, i když je nádrž skutečně objemná. Při výběru retenční nádrže je důležité, jaké geologické podloží je na pozemku, kam chcete nádrž umístit.
Pokud je na podloží zcela běžné, lze si zvolit samonosnou nádrž, která se usadí na betonovou desku a pak se obsype zeminou. Je-li zahrada v hornatém, nebo svažitém terénu, je vhodnější plastová retenční nádrž určená k obetonování. Ta se hodí i tam, kde je vyšší zatížení. V případě, že je podloží nestabilní s výskytem spodní vody, je nejlepší volbou dvouplášťová retenční nádrž, která se ukládá do měkkého betonového lože. Všechny typy se vyrábějí v mnoha velikostech a mohou být kruhové i hranaté. Pokud máte speciální potřeby ohledně tvaru či velikosti, můžete si objednat plastovou nádrž vyrobenou na zakázku přesně podle vašeho zadání.
Nádrže na zalévání jsou vybaveny v závislosti na své velikosti a dalších vlastnostech vhodným čerpadlem a filtrací. Vybírejte vždy jen z těch retenčních nádrží, které jsou vyrobeny ze skutečně kvalitního polypropylenu bez příměsí recyklátu. Levnější materiál vám sice ušetří výchozí investici, ale jeho životnost je podstatně kratší.