Jak na výběr vážního systému v 7 krocích

vážení

Potřebujete pro svou firmu vážní systém, ale jste teprve na začátku rozhodování a chcete vědět, jak se vůbec postupuje při jeho výběru? Jednoduchý sedmibodový návod vám vše ulehčí.

KROK 1: Výběr vážního systému podle typu provozu

Každá firma se liší, má jiné požadavky a jiný interní provoz, a proto se bude lišit i typ vážního systému.

V zemědělství, logistice, stavebnictví nebo v oblasti odpadového hospodářství se používají robustní silniční váhy nebo přejezdové váhy pro vážení nákladních vozidel a techniky, případně palubní váhy pro vážení nákladu přímo na vozidlech. Pro navažování surovin a krmných směsí se hodí váhy poměrové.

V obchodech, výrobních firmách nebo skladech se zase využívají plošinové váhy, váhy počítací, pásové, váhy balíkové, jeřábové nebo paletové váhy. Ve farmacii se uplatňují velmi přesné laboratorní váhy, v nemocnicích zase speciální váhy pro vážení pacientů na lůžkách.

Různých typů vah je opravdu mnoho a vybrat optimální typ nemusí být snadné. Proto si můžete nechat navrhnout vážní systém na míru. S tím dokáže pomoci česká společnost M.E.N. expert - specialista na prodej, návrh, servis, rekonstrukce a revize vážních systémů.

KROK 2: Přesnost vah

Specifikujte si, jakou přesnost váhy potřebujete. Jednotkou přesnosti je dílek, který může ukazovat různé rozpětí. Pokud potřebujete, aby váha ukazovala s přesností na desetiny gramu (např. 72,3 g) potřebujete váhu, jejíž jeden dílek má 0,1 g. Váhy se také dělí do různých tříd přesnosti, které určují rozdělení vážících dílků. Například u váhy, která má maximální váživost 3 000 kg a třídu váživosti C3 (nejpoužívanější - s 3 000 dílky) bude mít jeden dílek 1 kg.

KROK 3: Potřebujete obchodní váhu nebo vám stačí kontrolní?

V případě, že chcete pomocí váhy provádět pouze interní vážení pro kontrolu, stačí vám váha bez ověření. Jakmile ale budete chtít používat váhu pro obchodní styk (nákup, prodej apod.), je už potřeba, aby disponovala certifikovaným ověřením a byla pravidelně kalibrovaná.

KROK 4: Stanovte si maximální váživost

Maximální váživost udává, jaké nejtěžší břemeno dokáže váha zvážit. Od toho se odvíjí i dílky na stupnici. U mostové váhy může jít až o desítky tun. Čím vyšší váživost, tím větší vážicí dílek – a tedy nižší přesnost.

KROK 5: Velikost váhy

Toto je celkem logický krok. Podle rozměrů vážených objektů vybírejte vážní plochu váhy. Pokud by vážená břemena mírně přesahovala přes plochu, není to na škodu, nesmí se ale dotýkat země nebo okolních předmětů.

KROK 6: Výstupní data

U vážních systémů lze vybírat i podle způsobu, jakým se vyhodnocují naměřená data a přes jaká komunikační rozhraní jsou vedena (Wi-Fi, USB, RS 232, RS 485 atd.). Data mohou být přenášena do tiskáren, počítačů i jiných výstupních zařízení.

Mohlo by vás zajímat: Snadná cesta k bezobslužnému vážení na mostních vahách? Chytře integrované příslušenství

KROK 7: Zvažte specifické požadavky

Zamyslete se i nad tím, v jakém prostředí bude váha instalována. Bude v extrémně prašném prostředí, v prostředí s nebezpečím výbuchu, bude potřeba ji pravidelně omývat a tím pádem hrozí vyšší riziko poškození vlivem vlhka nebo bude vystavena měnícím se povětrnostním vlivům? To vše je také potřeba brát v potaz.

susenky

 

vypich.cz